1545

Урядова гаряча лінія

Грушівська громада

Дніпропетровської області

(05656) 57770

Телефон

Обережно! Кліщі!

07.05.2024

З настанням теплих днів люди прямують на природу – в парки, до лісу, на дачі. На жаль, в цей час зростає активність кліщів, що може затьмарити радість відпочинку. Вони дуже люблять вологу. Улюблені місця – лісові стежки, насадження й узбіччя доріг, чагарники, травостій.

Найчастіше кліщі чіпляються до одягу людини, тому можуть присмоктуватись не лише під час перебування на природі, а й згодом, перекочувавши з одягу на тіло.

Кліщі можуть присмоктуватися на покриту волосяним покривом область голови, вуха, ліктьові і колінні суглоби, руки і ноги. Укус цих комах практично невідчутний. Неприємне відчуття виникає через кілька годин або діб після укусу: починається свербіж, подразнення, а нерідко і запалення шкіри.

Сам по собі укус не несе особливої небезпеки — проблема виникає тоді, коли комаха інфікована.

Небезпеку становлять не всі види кліщів, а лише іксодові. Зокрема, в Україні вірус енцефаліту та борелій найчастіше переносить європейський лісовий кліщ.

Бореліоз призводить до ураження органів серцево-судинної та опорно-рухової систем, шкіри. Гостра форма за відсутності своєчасного адекватного лікування може перейти в хронічну та спричинити інвалідність.

Енцефаліт небезпечний ураженням центральної нервової системи, яке може призвести до інвалідності і навіть смерті.

Безымянный

Щоб вберегтися від укусів кліща необхідно:

  • вирушаючи на природу, подбати про герметичний одяг, тобто надіти головний убір, затягнути рукави, заправити сорочку в штани, штани в шкарпетки;
  • використовувати відлякуючі засоби (репеленти);
  • через 1-2 години, перебуваючи в природному середовищі, робити огляд поверхні тіла, тому що кліщі присмоктуються не стрімко;
  • повернувшись додому, ретельно огляньте тварин, одяг та інші речі, принесені з місць відпочинку.

Якщо вдалося вчасно помітити кліща, потрібно його видалити. Кліща видаляють, не торкаючись руками:

  • пінцетом вхопити якомога ближче до шкіри і, повільно похитуючи, витягнути;
  • накинути петлю з товстої нитки, затягнути і повільно видалити кліща;
  • використовуючи рукавички і целофанову обгортку (за відсутності пінцета і товстої нитки).

 

Якщо ж торкнулися кліща руками, ретельно вимийте їх з милом. Якщо вас вкусив кліщ, обов’язково зверніться в медичний заклад по допомогу! Місце укусу обробляється йодом, спиртом, одеколоном або іншою дезінфікуючою речовиною.