1545

Урядова гаряча лінія

Грушівська громада

Дніпропетровської області

(05656) 57770

Телефон

Організація охорони праці на підприємстві

28.10.2019

Організація охорони праці на підприємстві

 

Перед кожним роботодавцем постає питання організації охорони праці на підприємстві. З чого почати і як бути, нижчеперелічені поради допоможуть зорієнтуватися в організації умов і безпеки праці працівників.

Відповідно до Типового положення про службу охорони праці на підприємстві з кількістю працюючих 50 і більше осіб обов’язково повинна бути створена служба охорони праці. На підприємстві з кількістю працюючих менше 50 осіб функції служби охорони праці можуть виконувати в порядку сумісництва особи, які мають відповідну підготовку. На підприємстві з кількістю працюючих менше 20 осіб для виконання функцій служби охорони праці можуть залучатися сторонні спеціалісти на договірних засадах, які мають відповідну підготовку. Служба охорони праці створюється для організації виконання правових, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних, соціально-економічних і лікувально-профілактичних заходів, спрямованих на запобігання нещасним випадкам, професійним захворюванням і аваріям в процесі праці.

Відповідно до Типового положення про службу охорони праці, з урахуванням специфіки виробництва та видів діяльності, чисельності працівників, умов праці та інших факторів на підприємствах розробляється та затверджується Положення про службу охорони праці, в якому визначена структура служби охорони праці, її чисельність, основні завдання, функції та права її працівників відповідно до законодавства.

Працівники, зайняті на роботах з підвищеною небезпекою або там, де є потреба у професійному доборі, повинні щороку проходити навчання і перевірку знань з питань охорони праці. Навчання з питань охорони праці таких працівників може проводитися як безпосередньо на підприємстві, так і іншим суб’єктом господарювання, що займаються таким навчанням. Перевірка знань працівників з питань охорони праці повинна здійснюватися відповідною комісією підприємства, склад якої затверджується роботодавцем підприємства.

Добре, якщо на підприємстві розроблені посадові інструкції. Але крім них розробляються ще й інструкції з охорони праці, які бувають двох видів – за посадами (професіями) і за видами робіт. Інструкції складаються, як правило, керівником структурного підрозділу, узгоджуються зі службою охорони праці.

Також, одним із завдань під час організації охорони праці на підприємстві є розроблення Положення про навчання з питань охорони праці на підприємстві, яке визначає порядок організації та проведення інструктажів з охорони праці, навчання (спеціального навчання), перевірки знань працівників з охорони праці, допуску до робіт з підвищеною небезпекою на підприємстві. При розробленні положення про навчання з охорони праці врахована специфіка виробництва та вимоги галузевих і міжгалузевих НПАОП.

Перед початком роботи працівника роботодавець зобов’язаний проінформувати його під розпис про умови праці саме на його робочому місці, у тому числі, про всі небезпечні чи шкідливі виробничі фактори, які ще не усунуто, та про можливі наслідки їх впливу на здоров’я працівника, а також про можливість отримання пільг та/чи компенсацій за роботу в таких умовах. Так, згідно вимог чинного законодавства, на підприємстві в обов’язковому порядку проводяться інструктажі з питань охорони праці.

Роботодавець зобов’язаний за свої кошти організувати проведення попереднього (при прийнятті на роботу) та періодичних (протягом трудової діяльності) медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі. Також він зобов’язаний проводити щорічний обов’язковий медогляд осіб віком до 21 року.

На підприємствах, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та / або матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, які можуть негативно впливати на стан здоров’я працюючих, повинна проводитись атестація робочих місць за умовами праці. Така атестація повинна проводитися атестаційною комісією, склад і повноваження якої визначаються наказом по підприємству в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років. Відомості про результати атестації заносяться в картку умов праці.

Заходи щодо безпеки і поліпшення умов праці на галузевих об’єктах розробляються службами охорони праці за основними напрямками господарської діяльності. В умовах галузі основною формою планування охорони праці є комплексний план поліпшення умов праці і санітарно-оздоровчих заходів.

На роботах із шкідливими і небезпечними умовами праці, а також на роботах, пов’язаних із забрудненням або несприятливими температурними умовами, працівникам видається спеціальний одяг, спеціальне взуття та інші засоби індивідуального захисту (далі – ЗІЗ). ЗІЗ повинні бути сертифіковані. Видають ЗІЗ безкоштовно та фіксують в особистій картці обліку видачі ЗІЗ.

Виконання цих порад принесе позитивну користь вашому підприємству.

 

 

 

Служба страхових експертів з охорони праці

Криворізького відділення виконавчої дирекції

Фонду соціального страхування України

в Дніпропетровській області