1545

Урядова гаряча лінія

Грушівська громада

Дніпропетровської області

(05656) 57770

Телефон

Сказ – невиліковна хвороба!

16.05.2024

Сказ – невиліковна хвороба!

Епізоотична ситуація по сказу на території України, як і світу в цілому є напруженою. Вірус сказу не знає кордонів між областями та районами, тому випадки захворювання диких хижих тварин, в першу чергу серед червоних лисиць та куниць, реєструються й на території району. На території України та зокрема в м. Дніпро вже були зареєстровані випадки захворювання сказом людей, що мали фатальні наслідки. При цьому причиною хвороби стало нехтування елементарними правилами особистої безпеки серед постраждалих

Як показує аналіз щороку збільшується кількість людей (особливо дітей), яких вкусили тварини. Зареєстровано випадки коли люди, яким нанесено фізичні пошкодження тваринами, просто не звертаються по медичну допомогу, а власники тварин не доставляють тварин для ветеринарного спостереження за їх станом впродовж періоду карантинування, тим самим наражаючи на смертельну небезпеку як самих себе так і своїх близьких, адже захворювання сказом є невиліковне, а смерть є стовідсотковою та в страшних муках. Тому основним в боротьбі зі сказом є його профілактика .

Вірус сказу передається людині тільки при контакті зі скаженою твариною, й не тільки при укусах, а й при потраплянні інфікованої слини на подряпини, ураженні ділянки шкіри, тощо. Якщо таке трапилося то слід негайно звернутися до найближчої медичної установи для отримання лікувальної допомоги та вирішення питань доцільності проведення антирабічних  щеплень, а власник тварини зобов’язаний доставити тварину в найближчу ветеринарну установу для огляду її фахівцем ветеринарної медицини та утримувати в ізольованих умовах на протязі 10 – денного карантинування. В жодному разі убивати таку тварину не можна.

Слід звернути увагу, що хвора тварина може й не проявляти ознаки захворювання сказом, хоча небезпечний вірус вже міститься в її слині, так звана „тиха форма”. Особливе увагу слід приділяти травматичним пошкодженням шкірних покривів нанесеними тваринами дикої фауни, адже до 85% позитивних результатів при дослідження на сказ припадає саме на лисиць, куниць, кротів, тощо. Навіть коли тварина нанесла покуси Вашим свійським тваринам потрібно негайно звертатися по допомогу до ветеринарних фахівців, а у випадку загибелі тварини, що нанесла покуси, негайно доставити її труп до Криворізької державної районної лікарні ветеринарної медицини для виключення сказу шляхом лабораторних досліджень.

Одним з важливих чинників з профілактики сказу є належне санітарне утримання території домоволодінь, благоустрій території населених пунктів. Влаштовуючи сміттєзвалища біля своїх дворів Ви наближаєте до них диких м’ясоїдних та безпритульних тварин, а значить і смертельний вірус сказу до своєї оселі. Особливу увагу щодо роз’яснення профілактики сказу та правил особистої безпеки потрібно проводити серед дітей шкільного віку, як у школі так і батькам в сім’ї.

Щоб уберегти своїх домашніх тварин від сказу необхідно проводити їх щеплення від сказу, що є самим дієвим заходом. По цьому питанню потрібно звернутися до ветеринарного фахівця який обслуговує Ваш населений пункт, такі щеплення на території району проводяться впродовж всього року.

У випадку виявлення Вами неадекватної поведінки свійських та диких тварин, отримання консультативних послуг, коли Вам та Вашим близьким завдано укусів тваринами, питаннях проведення запобіжних щеплень тварин негайно звертайтесь до фахівців найближчої медичної установи, районної лікарні ветеринарної медицини, територіальних фахівців ветеринарної медицини, де Вам буде надана вичерпна відповідь в питаннях запобігання захворювання сказом Вас та Ваших  домашніх тварин.