Стан виробничого травматизму, професійних захворювань на підприємствах Кривого Рогу та Криворізького району за 5 місяців 2021 року
Одним із основних показників стану охорони праці є рівень травматизму та професійної захворюваності.
Протягом п’яти місяців 2021 року до Криворізького відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області надійшло 509 повідомлень про нещасні випадки на виробництві, з них 17 повідомлень про смертельні випадки і випадки смерті працівників на виробництві, 2 повідомлення про групові нещасні випадки, 434 повідомлення про гострі професійні захворювання у медичних працівників, що складає 85% від загальної кількості повідомлень.
У порівнянні з таким же періодом 2020 року кількість повідомлень про нещасні випадки/ гострі професійні захворювання збільшилась 3,3 рази. Це зумовлено випадками інфікування на COVID-19 медичних та інших працівників закладів охорони здоров’я, роботи яких пов’язані з виконанням професійних обов’язків в умовах підвищеного ризику зараження.
Страхові експерти з охорони праці приймали участь у розслідуванні усіх нещасних випадків та професійних захворювань.
За результатами розслідувань складені акти про нещасні випадки на виробництві за формою Н-1/П на 67 працівників, в тому числі на 6 працівників, що загинули та на 17 працівників, яким встановлені гострі професійні захворювання.
У 269 випадках комісії з розслідування нещасних випадків/гострих професійних захворювань дійшли висновку, що нещасні випадки не пов’язані з виробництвом, у тому числі 11 випадків смерті на підприємстві, гострих професійних захворювань (отруєнь) 252 випадки.
За п’ять місяців поточного року рівень виробничого травматизму зменшився на 15 випадків або 19 % (63 проти 78), кількість травмованих на виробництві зменшилась на 11 осіб або 14 % (67 проти 78), кількість загиблих збільшилась на 1 особу (6 проти 5), відбулося збільшення кількості групових нещасних випадків на підприємствах міста на 3 випадків – 3 проти 0.
Загалом травми отримали працівники 23 підприємств, якими охоплено 11 галузей промисловості. Найбільша кількість травмованих в таких галузях як добувна промисловість і розроблення кар’єрів (21 випадок, або 31% від загальної кількості травмованих), охорона здоров’я (17 випадків, або 25%), металургійне виробництво, виробництво готових металевих виробів, крім машин і устатковання (9 випадків, або 13,4%). Кількість травмованих складає більше 70% від загальної кількості травмованих на підприємствах Кривого Рогу.
Гострі професійні захворювання
Станом на 01.06.2021 року зареєстровано (з наростаючим підсумком) 905 випадків гострого професійного захворювання у медичних працівників, завершено розслідування 509 випадків гострого професійного захворювання у медичних працівників, що складає 56% від загальної кількості повідомлень про гострі професійні захворювання.
За результатами розслідування гострих професійних захворювань 59 випадків визнано пов’язаним з виробництвом та складені акти за формою Н-1/П. У 450 випадках гострих професійних захворювань комісії з розслідування дійшли висновку, що вони не пов’язані з виробництвом.
Станом на 01.06.2021 у розслідуванні знаходяться 396 випадків (44% від загальної кількості).
Аналіз показників гострих професійних захворювань, пов’язаних з виробництвом за видами подій показав, що всі вони сталися від контакту інфікованими COVID-19.
Основними причинами гострих професійних захворювань є організаційні причини потерпілі захворіли через невиконання вимог інструкцій з охорони праці та невиконання посадових обов’язків.
Професійні захворювання
За п’ять місяців 2021 року відбулося збільшення числа виявлених хворих на профзахворювання порівняно з таким же періодом 2020 року на 30 осіб (106 осіб проти 76). Загалом професійні захворювання отримали працівники 11 підприємств, якими охоплено 4 галузі промисловості.
Переважна більшість професійних захворювань встановлена на підприємствах гірничо-металургійного комплексу міста, де умови виробничого середовища несприятливі для працюючих (пил, шум, вібрація, важкість праці).
В структурі професійних захворювань перше місце належить хворобам органів дихання – 80 випадків – 37,7 % від загальної кількості. Друге місце вібраційна хвороба – 48 випадків , або 22,6 %, третє місце це – радикулопатія – у 46 осіб (21,6%), на 4 місці – хвороби органів слуху у 30 осіб (14 %).
Найбільша небезпека розвитку патологій є у прохідників, машиністів екскаваторів, водіїв автотранспортних засобів, машиністів бурових установок, машиністів конвеєрів, електрослюсарів (слюсарів) чергових та з ремонту обладнання, кріпильників, гірників тощо.
Однією із складових профілактичної роботи страхових експертів з охорони праці є пропаганда безпечних та нешкідливих умов праці. Проведені у звітному періоді семінари, наради, круглі столи із спеціалістами з охорони праці підприємств найбільш небезпечних видів діяльності дали змогу донести до їх учасників стурбованість Криворізького відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області рівнем виробничого травматизму та профзахворюваності, прийняти за їх результатами відповідні рішення, розробити дієві профілактичні заходи.
Страхові експерти з охорони праці Криворізького відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області ставлять перед собою завдання посилити проведення профілактичної роботи на підприємствах Кривого Рогу і Криворізького району.
Колектив Криворізького відділення щоденно докладає свої сили, досвід, душевні щедроти і впевнений, що й надалі зможе залишатися для роботодавців – дієвим партнером в попередженні виробничого травматизму і гарантом захисту для потерпілих на виробництві.