1545

Урядова гаряча лінія

Грушівська громада

Дніпропетровської області

(05656) 57770

Телефон

Стан виробничого травматизму та професійних захворювань на підприємствах Кривого Рогу та Криворізького району за 9 місяців 2021 року

26.11.2021

Стан виробничого травматизму та професійних захворювань на підприємствах Кривого Рогу та Криворізького району за 9 місяців 2021 року

 

Протягом дев’яти місяців 2021 року до Криворізького відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області надійшло 688 повідомлень про нещасні випадки на виробництві, з них 38 повідомлень про смертельні випадки і випадки смерті працівників на виробництві, 3 повідомлення – про  групові нещасні випадки, 550 повідомлень про гострі професійні захворювання у медичних працівників.

У порівнянні з таким же періодом 2020 року кількість повідомлень про нещасні випадки/ гострі професійні захворювання збільшилась в 2,6 раза. Це зумовлено випадками інфікування на  COVID-19 медичних та інших працівників закладів охорони здоров’я, роботи яких пов’язані з виконанням професійних обов’язків в умовах підвищеного ризику зараження.

Страхові експерти з охорони праці Криворізького відділення управління приймали участь у розслідуванні усіх нещасних випадків та професійних захворювань.

За результатами розслідувань складені акти про нещасні випадки на виробництві за формою Н-1/П  на 129 працівників, в тому числі на 10 працівників, що загинули та на 29 працівників, яким встановлені гострі професійні захворювання.

У 704 випадках комісії з розслідування нещасних випадків/гострих професійних захворювань дійшли висновку, що нещасні випадки не пов’язані з виробництвом, у тому числі 26 випадків смерті на підприємстві,  гострих професійних захворювань (отруєнь) 671 випадок ( в тому числі 10 смертельних).

За дев’ять місяців поточного року рівень виробничого травматизму зменшився на 19 випадків, або на 12,8% (129 проти 148), кількість травмованих на виробництві зменшилась на 14 осіб (136 проти 150), кількість загиблих залишилась на тому ж рівні – 10 осіб. Відбулося збільшення кількості групових нещасних випадків на підприємствах міста на 3 випадки (5 проти 2).

Загалом травми отримали працівники 40 підприємств, якими охоплено 18 галузей промисловості.

До основних подій, які призвели до страхових нещасних випадків, відносяться:

– падіння потерпілого, в т.ч. з висоти, у ємності та під час пересування – 26 % (36 осіб);

– падіння, обрушення, обвалення предметів, матеріалів, будівель, породи, ґрунту тощо – 12,5 % (17 осіб);

Через організаційні причини сталося 87 % нещасних випадків (118 осіб), зокрема невиконання вимог інструкцій з охорони праці (58% або79 осіб) та невиконання посадових обов’язків (13% або18 осіб). Технічні причини  призвели до травмування (15% або 7 осіб). В результаті психофізіологічних причин травмувалось 11 осіб (8%).

 

Гострі професійні захворювання (ГПЗ)

 

За 9 місяців 2021 року було зареєстровано 550 (з них 8 – смертельно) потерпілих від випадків ГПЗ COVID-19. По результатам розслідування було складено 29 актів за формою Н-1/П (з них 2 зі смертельними наслідками), пов’язаних з виробництвом, що складає 21,3% від загальної кількості потерпілих за цей період.

За 9 місяців 2021 року порівняно з 9 місяцями 2020 року кількість випадків ГПЗ COVID-19 збільшилась в 4,9 раза (з 113 до 550), кількість смертельно травмованих осіб збільшилась на 8 випадків (з 0 до 8). Це зумовлено випадками інфікування медичних та інших  працівників на COVID-19, роботи яких пов’язані з виконанням професійних обов’язків в умовах підвищеного ризику зараження та, які розслідуються як випадки гострого професійного захворювання.

Основними причинами гострих професійних захворювань є організаційні причини – потерпілі захворіли через невиконання вимог інструкцій з охорони праці та невиконання посадових обов’язків.

 

Професійні захворювання

 

За дев’ять місяців 2021 року в порівнянні з таким же періодом 2020 року відбулося збільшення кількості хворих, у яких виявлено хронічні професійні захворювання, на 24 особи (162 особи проти 138). Загалом професійні захворювання отримали працівники 14 підприємств, якими охоплено 4 галузі промисловості.

Переважна більшість професійних захворювань встановлена на підприємствах гірничо-металургійного комплексу міста, де умови виробничого середовища несприятливі для працюючих (пил, шум, вібрація, важкість праці). Рівень професійної захворюваності збільшився на підприємствах добувної промисловості і розроблення кар’єрів – на 14 випадків (137 проти 123), на підприємствах металургійного виробництва – на 10 випадків (21 проти 11), діяльність у сфері адміністративного та допоміжного обслуговування – на 1 випадок (1 проти 0).

В структурі професійних захворювань перше місце належить хворобам органів дихання –                           119 випадків – 37 % від загальної кількості. Друге місце радикулопатія –  у 78 осіб (24%), третє місце вібраційна хвороба – 66 випадків, або 21 %, на 4 місці – хвороби органів слуху – у 44 осіб (14 %).

Найбільша небезпека розвитку патологій виявляється у прохідників, машиністів екскаваторів, водіїв автотранспортних засобів, машиністів бурових установок, машиністів конвеєрів, електрослюсарів (слюсарів) чергових та з ремонту обладнання, кріпильників, гірників тощо.

 

Профілактична робота

 

У Криворізькому відділенні  зареєстровано близько 44  тисяч страхувальників. На кожного з 9-ти страхових експертів з охорони праці, які працюють у відділенні, приходиться близько 5 тисяч підприємств.

Однією із складових профілактичної роботи страхових експертів з охорони праці є пропаганда безпечних та нешкідливих умов праці. Проведені у звітному періоді семінари, наради, круглі столи із спеціалістами з охорони праці підприємств найбільш небезпечних видів діяльності дали змогу донести до їх учасників стурбованість Криворізького відділення управління рівнем виробничого травматизму та профзахворюваності, прийняти за їх результатами відповідні рішення, розробити дієві профілактичні заходи.

Працівниками Криворізького відділення управління щоденно надається методично-консультативна допомога фахівцям з охорони праці закладів охорони здоров’я та головам комісій з розслідування гострих професійних захворювань на COVID-19 щодо забезпечення своєчасного та об’єктивного проведення процедури таких розслідувань відповідно до вимог Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 № 337.

Шляхи зменшення випадків травматизму та профзахворювань ми у відділенні бачимо два: по-перше – робітник повинен чітко дотримуватись вимог норм безпеки, а по друге – власник повинен виконувати вимоги законодавства про охорону праці.